social media w polsce

Aplikacje mobilne – Messenger króluje w Polsce ?

Wiecie, że dziś obchodzimy… Dzień Odnawiania Znajomości? Współcześnie odnowić stare kontakty jest niezwykle łatwo – wystarczy wysłać wiadomość na Messengerze. Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie: w jakim stopniu komunikacja tego typu jest wartościowa? Odpowiedź na to zagadnienie jest trudna, ale sam temat sprowokował nas do sprawdzenia, w jaki sposób Polacy korzystają z komunikatorów i mediów społecznościowych.

Rynek aplikacji mobilnych

W Polsce zdecydowanie dominuje… Messenger. Aplikacja Marka Zuckerberga imponuje nie tylko liczbą użytkowników, ale też dynamiką wzrostów – znamienne jest to, że Messenger cieszy się większą popularnością niż sam Facebook.  Najpopularniejsze aplikacje mobilne w 2017 roku nad Wisłą to:

  1. YouTube
  2. Messenger
  3. Facebook (+FB Lite)

Messenger jest najsilniejszym komunikatorem w naszym kraju. Oprócz niego coraz lepiej radzi sobie mało znany do tej pory WhatsApp. Za to w ostatnich latach wyraźny spadek odnotowuje Skype tracący użytkowników mobilnych. Stosunkowo słabo radzi sobie również  komunikator Google Hangouts.

Obserwując dane za ubiegły i obecny rok, nie sposób przeoczyć potęgę Facebooka na rynku aplikacji mobilnych  – w zestawieniach bardzo wysoko plasują się należące do Facebooka marki.

TOP 20 aplikacji w Polsce – kwiecień 2018 r.

W top 20 na wysokich pozycjach znajdziemy:

  • Messenger [4]
  • Facebook [5]
  • WhatsApp Messenger [8]
  • Instagram [14]
  • Facebook Lite [16]

Szacuje się, że powyższe marki należą do grona 10 najpopularniejszych w Polsce (w 2017 roku) aplikacji. Słabszą pozycję ma choćby Snapchat, czy wspomniane wcześniej Skype i Hangouts. Na coraz istotniejszym rynku mobile nie ma obecnie konkurencji dla Facebooka – nie licząc aplikacji należących do Google.

Gigant z Mountain View nie radzi sobie jednak z kanałami Social Media – jedyny as w rękawie to YouTube, będący raczej platformą konsumpcji treści wideo, a nie medium społecznościowym służącym do pozbawionej dystansu komunikacji między ludźmi (na Twitterze i FB chętnie i bez oporów możemy komunikować się z innymi ludźmi i markami na poziomie: człowiek – człowiek; człowiek – marka/influencer/celebryta/etc. ).

Gdzie pielęgnujemy znajomości?

W kontekście zmian algorytmu oraz deklarowanego powrotu do starej misji Facebooka (zachęcenie użytkowników do wzajemnych kontaktów; zmiana sposobu generowania newsfeeda – mniej marek, więcej znajomych; Facebook Stories) warto jeszcze przyjrzeć się temu, w jaki sposób „konsumujemy” portale społecznościowe.

Około 60% polskich internautów korzysta z Facebooka minimum raz dziennie.  Według szacunków Gemiusa na FB znajdziemy ponad 22 mln realnych użytkowników z naszego kraju. Dużo słabiej pod kątem penetracji naszego rodzimego cyfrowego świata wypadają inne społecznościówki – Snapchat, Twitter, Instagram, LinkedIn i inne wciąż mają dużą bazę potencjalnych użytkowników. Z tego potencjału obecnie korzysta w zasadzie tylko FB (oraz Youtube, który jednak klasycznym portalem społecznościowym nie jest).

Nie jest jednak tak, że Facebook to monopolista, przed którym nie stoją żadne wyzwania – w 2 połowie 2017 roku dostrzegalny był spadek liczby uruchomień FB na smartfonach (niemalże o połowę).

Marketingowy potencjał

Nasze nowe nawyki komunikacyjne stanowią wyzwanie i szanse dla marek. Warto zwrócić uwagę na to, że marki, nieistniejące w kanałach społecznościowych tracą zaufanie klientów, którzy coraz częściej preferują kontakt za pomocą Messengera niż np. telefonu, czy maila. Obserwujmy zatem trendy i przygotowujmy się na zmiany, by nie zostać w tyle i oferować klientom nie tylko dopracowane produkty, ale też nowoczesną i wygodną formę kontaktu.

Social Media charakteryzują się dużą dynamiką zmian – dlatego warto co jakiś czas przyjrzeć się kondycji popularnych portali i komunikatorów. Monitorowanie trendów i tendencji zachodzących w świecie wirtualnym pozwala budować charakterystyki internautów, co może być cenną wiedzą wykorzystywaną w budowie strategii e-marketingowych.

Źródłowww.gemius.pl ; wirtualnemedia.pl

Piotr Kurek

Content Manager mający Webwriting i media społecznościowe w jednym palcu. Tańczy salsę i gra w D&D, w każdy poniedziałkowy poranek opowiada jak to było na ostatniej salsotece. Współzałożyciel popularnego portalu moviesroom.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Zapisz się do newslettera, dzięki temu żadnego nie ominiesz.

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu - odpowiemy!