e-commerce - dlaczego warto?

Dlaczego warto zainwestować w e-commerce?

Zastanawiacie się, czy e-commerce to dobre rozwiązanie dla małego/średniego biznesu? Coraz częściej posiadanie dobrze zbudowanego sklepu internetowego to konieczne minimum, żeby nie zostać w tyle. Dlaczego? Sporo argumentów uchwyciło PwC w swoim raporcie „Polacy na zakupach. 5 filarów nowoczesnego handlu.” Przyjrzeliśmy się informacjom zawartym w opracowaniu po to, by pomóc Wam w lepszym zrozumieniu konsumentów.

Jesteśmy mobilni, a e-handel rośnie

Choć może jeszcze tego nie widzimy, to jesteśmy w trakcie rewolucji. Zmieniają się nasze nawyki zakupowe: przestajemy robić zakupy w lokalnych sklepach. W 2018 roku rynek sprzedaży internetowej będzie warty około 45 mld złotych, zaś według szacunków w 2020 roku może przekroczyć 60 mld złotych.

Na razie udział e-handlu w stosunku do całości handlu detalicznego to 5%, jednakże w najbliższym czasie zbliży się do średniej globalnej wynoszącej około 10%. Ponadto:

  • 40% Polaków odwiedza strony www sprzedawców,
  • 17% kupuje za pomocą smartfonu co najmniej 1 raz w tygodniu,
  • 7 % kupuje za pomocą smartfonu codziennie (przyrost o   8% w stosunku do poprzedniego roku – mamy więc do czynienia z naprawdę dynamicznym wzrostem),
  • 37% zamierza kupować w sieci towary pierwszej potrzeby,
  • 35% – o tyle w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła liczba zarejestrowanych w naszym kraju sklepów internetowych.

Siła e-commerce

To argumenty skłaniające do wdrożenia na firmowej stronie optymalizacji mobile oraz rozwiązań UX zachęcających do spędzania czasu w naszej witrynie na smartfonach. Ostatnia z przytoczonych statystyk pokazuje, że ignorując e-commerce, w wielu przypadkach popełniamy błąd. Bardzo często nasza konkurencja albo już inwestuje w e-handel, albo zrobi to w najbliższym czasie.

Pod koniec stycznia br. sklepów internetowych było już 29 tys. Według analityków PwC zaledwie 30% z nich przetrwa rosnącą konkurencję rynkową. Dlatego warto walczyć o dobre miejsce w wyścigu, zanim na starcie ustawią się wszyscy konkurenci.

Choć sklepy stacjonarne wciąż mają się dobrze, to w przytaczanych statystykach widzimy wyraźnie efekty zmian nawyków zakupowych. Coraz chętniej uprzyjemniamy sobie codzienność, korzystając ze smartfonów podczas:

  • nauki,
  • jazdy autobusem,
  • przerwy w pracy,
  • w czasie relaksu…

… i miliarda innych czynności ? Dlatego warto myśleć o dostosowaniu się do kierunku zmian już teraz, kiedy e-handel wciąż rośnie. Wchodzenie na ukształtowane rynki jest cięższe. Dlatego warto swoje miejsce w sieci wywalczyć jak najszybciej.

Wpływ niedziel niehandlowych

Zakaz handlu w niedziele działa kilka miesięcy więc wciąż trudno analizować jego wpływ na e-commerce. Zamiast czekać na ruch innych, warto jak najszybciej wykorzystać obecną sytuację. Zadbajmy o wygodną, przejrzystą i zachęcającą do zakupu ofertę w wersji online.

Ponadto w niedziele niehandlowe testujmy wykorzystanie remarketingu AdWords i reklamy na Facebooku. Wdrożenie i późniejsza analiza tych działań pozwolą na wykorzystanie nadarzającej się okazji do zbudowania przewagi nad konkurencją i zwiększenia swojego udziału w rozwijającej się sprzedaży internetowej.

Rozwój płatności mobilnych i następującą „smartfonizacja” sprawiają, że samo posiadanie strony www to już za mało. W przyszłości coraz ważniejsze będzie świadome projektowanie UX, dobre pozycjonowanie biznesu w wyszukiwarce Google i możliwie jak największe ułatwienie podjęcia decyzji zakupowej przez internautę.

Raport powstał na podstawie badania PwC „Global Consumer Insight Survey 2018” przeprowadzonego metodą CAWI w 27 krajach na reprezentatywnej próbie 22 481 osób. Liczba polskich ankietowanych wyniosła 350 osób. Pełna treść raportu jest dostępna na stronie pod adresem www.pwc.pl/handel2018.

Piotr Kurek

Content Manager mający Webwriting i media społecznościowe w jednym palcu. Tańczy salsę i gra w D&D, w każdy poniedziałkowy poranek opowiada jak to było na ostatniej salsotece. Współzałożyciel popularnego portalu moviesroom.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Zapisz się do newslettera, dzięki temu żadnego nie ominiesz.

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu - odpowiemy!