Jak rozmawiać z grafikiem? (poradnik praktyczny, cz. II)

Czekaliście na drugą część naszego poradnika? To już nie musicie, oddajemy w Wasze ręce kolejną garść porad!

5. Jeśli czegoś nie wiesz, poproś o wyjaśnienie

Nie urodził się jeszcze taki, który znałby się na wszystkim. Istnieje spora szansa, że gdybyś miał większą wiedzą o projektowaniu, niż grafik – byłbyś grafikiem. Nie bój się zapytać, jeśli jakieś kwestie, decyzje albo techniczny żargon są dla Ciebie niezrozumiałe. Jeśli grafik prosi o logo w wektorze, a nie wiesz co to i po co to – na pewno wyjaśni Ci o co mu chodzi. Nie ma głupich pytań, jednak trochę głupio wysłać plik PNG w odpowiedzi na prośbę o wektor.

Jak rozmawiać z grafikiem

6. Użyj wyobraźni

„Projekt powinien jednocześnie przyciągać uwagę, ale jej nie odwracać.” Otrzymujemy dużo podobnych uwag. Postaraj sobie wyobrazić, jak miałoby to wyglądać… Trudno, prawda? Trudno też stworzyć wrażenie powagi i luksusu korzystając z kolorów żółtego i zielonego, w których dobrze czułaby się agroturystyka.

Mówmy o celach i konkretach – to już ustaliliśmy. Jednak niekiedy cele konfliktują ze sobą, a konkrety po prostu są niewłaściwe i warto spróbować sobie wyobrazić, czy czasem nie wymagamy niemożliwego.

7. Zaufaj

Dobry grafik będzie wiedział jak osiągnąć Twój cel, jak dotrzeć do odpowiedniej grupy, jak umiejętnie pokazać elementy, żeby w pożądany sposób poprowadzić uwagę odbiorcy i wyeksponować to, co ma być wyeksponowane. I zrobi to tak, żeby było estetycznie, zgodnie z szeroko uznanymi konwencjami.

Skoro płacisz za jego wiedzę, umiejętności i doświadczenie – zaufaj jego kompetencjom. Jeśli masz wątpliwości odnośnie prezentowanego projektu – zapytaj, dlaczego podjął takie, a nie inne decyzje, a na pewno będzie w stanie odpowiedzieć. Wówczas będziecie rozmawiać o konkretnych powodach, które stoją za pokazaniem czegoś w taki, a nie inny sposób.

Z kolei na „nie podoba mi się” pracować jest bardzo ciężko. Brak merytorycznej dyskusji i zaufania do grafika może doprowadzić do zniechęcenia autora, który stworzy projekt taki, żeby trafił w Twój indywidualny gust, a nie taki, który będzie najlepszy.

Jak rozmawiać z grafikiem

8. Bądź uprzejmy

Nie zgadzać się jest rzeczą ludzką, a ze zderzenia różnych gustów i opinii mogą wyniknąć bardzo ciekawe wnioski. Pamiętaj jednak, że prace nad każdym projektem – nawet, gdy gonią gorące deadliny – ułatwią dystans, spokój i uprzejmość.

TUTAJ znajdziecie część pierwszą poradnika pt. „Jak rozmawiać z grafikiem?”.

Kamil Lipa

Web Webuzzerii. Od zawsze w branży reklamy internetowej, project manager, specjalista user experience, weteran wordpressa i łowca konwersji, który w wolnym czasie trenuje wojowanie samurajskim mieczem, więc warto mieścić się w każdym deadline.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Zapisz się do newslettera, dzięki temu żadnego nie ominiesz.

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu - odpowiemy!