posty na facebook

Kiedy publikować posty na Facebooku ⌛ ?

Jaki jest najlepszy czas publikacji postów na Facebooku? Jest to pytanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością. W internecie co jakiś czas pojawiają się artykuły i infografiki podające złote godziny na publikację postów.  Do takich cudownych sposobów na planowanie postów podchodzimy sceptycznie z kilku powodów.

Po pierwsze dlatego, że algorytmy FB co jakiś czas się zmieniają, więc formuły na największe zasięgi będą sezonowe. Po drugie zasięgi postów zależą od specyfiki branży i – przede wszystkim – naszych grup docelowych. Dlatego odpowiedź na pytanie zawarte w tytule brzmi: to zależy.

Zastanów się, do kogo piszesz

Tworząc strategie, czy konkretne posty czasem mimowolnie wielu z nas zapomina, że po drugiej stronie nie siedzą cyferki, a… ludzie z krwi i kości. Planując nasze działania na poziomie strategicznym oraz planowanie postów już na poziomie operacyjnym powinniśmy uwzględnić stworzoną wcześniej personę – reprezentanta grupy docelowej, do której chcemy trafić z naszymi treściami.

Dobrą praktyką jest zastanowienie się, jak wygląda typowy dzień i rutyny przedstawiciela naszego targetu. Czas pracy, zasoby, styl życia, wyznawane wartości – wszystkie te informacje pozwolą nam na ułożenie przybliżonego obrazu, który będzie bezcenny – pozwoli nam skuteczniej formułować przekaz… oraz harmonogram publikacji naszych materiałów. W końcu nie ma sensu publikować postów wtedy, kiedy naszych potencjalnych odbiorców po prostu nie ma w Social Media.

Zadawaj pytania

  • w jaki sposób grupa docelowa korzysta z FB? Stacjonarnie czy przez smartfona?
  • ile czasu target poświęca na przeglądanie FB?
  • jakich treści poszukuje – wideo, grafiki, a może odnośniki do rozbudowanych artykułów?
  • rutyny i nawyki – czy np. zachowanie w weekendy jest inne niż w tygodniu?
  • jakie korzyści oferujemy za sprawą naszego materiału?

Nawet jeśli dobrze dobierzemy czas publikacji, trafiając w okienko uwagi grupy docelowej, musimy pamiętać o jednym. Najważniejsza jest sama treść – lepiej wypuścić dobrze przygotowany materiał w złym czasie, niż mało wartościową treść w „prime time”. Oczywiście najlepiej publikować dobre treści w dobrym czasie. Nie zapominajmy, że przeważnie posiadamy więcej niż jedną grupę docelową – dlatego najlepiej przygotować kilka person a treści oraz harmonogram postów dopasować do potrzeb poszczególnych targetów.

3xT – Testuj, testuj, testuj

Lepiej nie kierować się uniwersalnymi wskazówkami, a przeanalizować specyfikę własnego fanpage’a. Warto poświęcić dużo czasu na eksperymentowanie i nie spieszyć się z wysnuwaniem wniosków – cierpliwość jest na wagę złota. Pamiętajcie: w Social Media to nie tylko nieustanne reagowanie na zmiany trendów i algorytmów – to też umiejętność analizy i interpretacji danych – a tu przyda się porządna próbka badawcza.

A jakie są Wasze doświadczenia z godzinami publikacji postów?

Piotr Kurek

Content Manager mający Webwriting i media społecznościowe w jednym palcu. Tańczy salsę i gra w D&D, w każdy poniedziałkowy poranek opowiada jak to było na ostatniej salsotece. Współzałożyciel popularnego portalu moviesroom.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Zapisz się do newslettera, dzięki temu żadnego nie ominiesz.

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu - odpowiemy!