Polska vs Japonia – zestawienie rynków cyfrowych ?

Nasz wpis Polska vs Korea Południowa cieszył się dużą popularnością, dlatego postanowiliśmy przygotować podobne zestawienie przed ostatnim starciem naszej kadry w fazie grupowej na Mundialu. Patrząc stereotypowo – nasi rywale w wymiarze digital powinni nas zmiażdżyć. Czy tak będzie? Sprawdźmy!

Polska vs Japonia

Siła wirtualnej sieci

  • Penetracja internetu – W Polsce stoi już na wysokim poziomie – liczba użytkowników internetu w stosunku do całości populacji to już 78% POL. Nie możemy się na tym polu jednak równać z Krajem Kwitnącej Wiśni – tam wskaźnik wynosi aż 93% JAP.
  • Aktywni użytkownicy Social Media45% POL vs 56% JAP – tutaj dominacja Japończyków nie jest już tak widoczna, musimy im jednak oddać, że są bardziej „Social”.
  • Penetracja Smartfonów81 % POL vs 79% JAP (czyli odsetek posiadaczy smartfonów w stosunku do całej populacji) – patrząc na stereotypy o naszym rywalu zaskakuje nieznaczna, ale jednak przewaga Polski.

Zasadniczo można stwierdzić, że Japończycy w szerszym stopniu korzystają z dostępu do internetu i mediów społecznościowych, nie są to jednak różnice na tyle duże, by miały wprawiać nas w kompleksy.

Przeciętny czas poświęcany na…

  • Korzystanie z internetu –  5 godzin i 55 minut POL vs 4 godziny i 12 minut JAP.
  • Korzystanie z Social Media1 godzina i 45 minut POL vs 46 minut JAP.

Widać pewne tendencje – choć u Japończyków nasycenie dostępem do technologii jest większe, to z jej dobrodziejstw dłużej w ciągu dnia korzystamy my. Spodziewaliście się takiej różnicy? My nie, choć jeśli Japończycy to tacy pracusie, za jakich się ich uważa, to może w tym należy upatrywać wyjaśnień?

Nastawienie do technologii

  • Poziom „cyfrowego optymizmu” – Czyli ilu z nas wierzy, że nowe technologie to więcej szans niż zagrożeń. Pozytywne nastawienie do techniki prezentuje odpowiednio 41% POL vs 44% JAP – różnica na tyle marginalna, że można optymizm do tego, co nowe określić jako podobny.
  • Preferowanie pracy w digitalu – Ta pozycja określa, ile osób woli – jeśli to możliwe – wykonywać zadania digitalowo, a nie tradycyjnie. Statystyki to: 55% POL vs 40% JAP. Jak widać, w naszej pracy  nie boimy się korzystać z dobrodziejstw technologii.
  • Korzystanie z Ad-Blocka/podobnych technologii – 43% POL vs 18% JAP. No cóż… chyba o wiele łatwiej się irytujemy 😉

Po weryfikacji danych o digitalu w Polsce i Japonii, możemy stwierdzić, że wbrew powszechnym wyobrażeniom Kraj Kwitnącej Wiśni nie jest tak silną kolebką nowych technologii, by można mówić o przepaści między naszymi krajami. Na tle bardzo mocnego rywala wypadliśmy naprawdę solidnie, a niektóre porównania mogły zaskoczyć – na przykład poziom preferowania pracy w digitalu. A jakie są Wasze wnioski po zapoznaniu się z naszym zestawieniem?

Piotr Kurek

Content Manager mający Webwriting i media społecznościowe w jednym palcu. Tańczy salsę i gra w D&D, w każdy poniedziałkowy poranek opowiada jak to było na ostatniej salsotece. Współzałożyciel popularnego portalu moviesroom.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Zapisz się do newslettera, dzięki temu żadnego nie ominiesz.

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu - odpowiemy!