Polska vs Korea... w internecie

Polska vs Korea Południowa – „mecz” w internecie ⚽ ?

Z okazji dzisiejszego meczu postanowiliśmy przygotować krótki raport pokazujący jak wyglądałby pojedynek Polska vs Korea Południowa w internecie i mediach społecznościowych. W zestawieniu wykorzystaliśmy dane z opracowania przygotowanego przez serwis We Are Social i Hootsuite – Digital Report 2018. W świecie wirtualnym Korea Południowa to przeciwnik ze ścisłego topu, ale Polska też powinna mieć swoje atuty. Zaczynamy starcie.

Polska vs Korea Południowa

Moc internetu

  • W kategorii przeciętnej szybkości stałego łącza zdecydowanie zwycięża Korea: 44.8 Mbps POL vs 132.5 Mbps KOR.
  • Choć mobilny internet w Polsce wyprzedza średnią światową, to tutaj również ustępujemy pola: 22.9 Mbps POL vs 43.0 Mbps KOR
  • Penetracja internetu – czyli liczba użytkowników sieci w stosunku do populacji: 78% POL vs 93% KOR.

Wiemy już, że Koreańczycy są szybsi. Sprawdźmy zatem, kto posiada większą „wydolność”.

Czas spędzany w sieci

  • Średni czas (liczony w godzinach) korzystania z internetu za pomocą dowolnych urządzeń daje Polsce pierwszy punkt: czas spędzany średnio w internecie: 5 godzin i 55 minut POL vs  5 godzin i 5 minut KOR.
  • Jeśli jednak przyjrzymy się tylko urządzeniom mobilnym, po raz kolejny większe liczby będą po stronie naszych „gości”: 1 godzina i 56 min korzystania z telefonu nad Wisłą vs 2 godziny i 19 min na Dalekim Wschodzie.
  • % osób, które kupiły coś online przez dowolne urządzenie: 57% POL vs 74% KOR.

Social Media

Azjatyckie Social Media

Słyszeliście o Kakaotalk – jednym z najpopularniejszych komunikatorów w Korei?

Skupiając się na mediach społecznościowych widzimy, że w liczbach bezwzględnych wyraźnie dominuje Korea, jednakże dynamika wzrostu jest zdecydowanie większa w Polsce:

  • Miesięczna aktywność kont w Social Media w stosunku do populacji: 45% POL vs 84% KOR.
  • Roczny wzrost liczby użytkowników Social Media – 13% POL vs 3% KOR.

Ciekawe dane pokazujące sposób myślenia i stosunek do technologii to użycie Ad-Blocka oraz „cyfrowy optymizm” – ostatni termin oznacza procent populacji wierzący w to, że nowe technologie oferują więcej zalet i okazji niż zagrożeń:

  • Korzystanie z Ad-Blocka: 43% POL vs 27% KOR
  • Poziom cyfrowego optymizmu: 41% POL vs 43% KOR

Dużo ostrzej reagujemy na reklamy, jednakże entuzjazm do nowych technologii prezentujemy praktycznie taki sam jak Koreańczycy. Po całościowym zestawieniu wszystkich przytoczonych statystyk wyłania się wniosek, że w świecie cyfrowym, to nasi dzisiejsi goście wyraźniej zaznaczają swoją obecność. Trendy wskazują jednak, że różnice będą się sukcesywnie zmniejszać. Patrząc na tu i teraz – jako zwycięzcę „e-meczu” ogłaszamy Koreę. Zaskoczył Was taki rezultat? Czy właśnie tego się spodziewaliście?

P.S. Jak obstawiacie wynik prawdziwego meczu na Stadionie Śląskim 😉 ? Według nas będzie 3:1 dla Białoczerwonych.

Piotr Kurek

Content Manager mający Webwriting i media społecznościowe w jednym palcu. Tańczy salsę i gra w D&D, w każdy poniedziałkowy poranek opowiada jak to było na ostatniej salsotece. Współzałożyciel popularnego portalu moviesroom.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Zapisz się do newslettera, dzięki temu żadnego nie ominiesz.

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu - odpowiemy!