pozycjonowanie seo a kot

Pozycjonowanie SEO – podstawowe informacje

Internet służy nam do wyszukiwania informacji, zamawiania produktów, zdobywania wiedzy, oglądania kotów i tysiąca innych rzeczy. Przy prowadzeniu biznesu – niezależnie od jego skali – naturalnym i koniecznym krokiem wydaje się stworzenie strony internetowej, na którą będą trafiać nasi klienci. Żeby tak się jednak stało, muszą trafić na odnośnik do niej w wynikach wyszukiwarki Google. To, czy nasza strona pojawi się na samym szczycie listy wyników, czy znajdzie się na dalekim końcu internetu nie jest przypadkiem – kluczowe znaczenie ma tu pozycjonowanie SEO.

Pozycjonowanie SEO – walka o ranking

W osiągnięciu wysokich wyników w Google pomoże Search Engine Optimization -szereg praktyk zwiększających prawdopodobieństwo zdobycia wysokich pozycji dla danych fraz kluczowych. Frazy kluczowe to hasła, które wpisujemy w Google. Wyniki prezentowane przez wyszukiwarkę wyselekcjonowane są na podstawie ocen przydzielanych poszczególnym stronom internetowym. Praca nad jak najwyższym miejscem w rankingu to pozycjonowanie.

Na pozycjonowanie składa się szereg działań, które w skrócie określić można, jako tworzenie jak najlepszej witryny i przyciąganie uwagi internautów. Google premiuje strony najlepsze z perspektywy userów. Istotne elementy to optymalizacja techniczna – strona musi działać szybko, być responsywna, przyciągać internautę na dłużej. Niezbędne jest poprawne użycie kodu HTML, stworzenie logicznego i wygodnego układu strony (należy tu pamiętać o odpowiednich tytułach podstron i uzupełnieniu tagów opisujących zawartość danej podstrony).

Do ważnych zadań należy również zadbanie o to, by adresy URL były czytelne, proste i jasno wskazywały na zawartość danego linka. Sama struktura strony to jednak nie wszystko – musi ona być wypełniona unikalną treścią. Zastosowanie opisów przekopiowanych z innych stron to duplikacja treści, której konsekwencją mogą być kary od Google skutkujące zmniejszeniem widoczności witryny.

Forma i treść

W pozycjonowaniu istotne jest wyselekcjonowanie fraz kluczowych, które umieścimy w odpowiednim kontekście (np. artykuły na blogu, opisy produktów), przy okazji wzmacniając ich siłę za pomocą pogrubień oraz nagłówków (H1-H6). Właściwie wyróżnione teksty warto też wzbogacić o grafiki, w których wykorzystując frazy kluczowe, uzupełnimy atrybut ALT (alternatywny opis sczytywany przez roboty Google, dla użytkowników widoczny, jeśli nie można załadować grafiki).

Optymalizacja techniczna, odpowiednia selekcja fraz i stworzenie merytorycznych, przydatnych treści zwiększają szansę na wyższą pozycję w Google. Są to niezwykle ważne fundamenty, na których można budować zaufanie wyszukiwarki i internautów, co pozwoli na zwiększenie biznesowych korzyści, których źródłem jest strona www.

Piotr Kurek

Content Manager mający Webwriting i media społecznościowe w jednym palcu. Tańczy salsę i gra w D&D, w każdy poniedziałkowy poranek opowiada jak to było na ostatniej salsotece. Współzałożyciel popularnego portalu moviesroom.pl

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
Zapisz się do newslettera, dzięki temu żadnego nie ominiesz.

Masz pytania? Zadaj je w komentarzu - odpowiemy!